Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pěstování konopí

PŮDA

Nejvhodnější půdním typem je kyprá, písčitá zemina s dobrou průchodností vody. Důležitý je obsah nutričních látek a stopových prvků, kterého může být dosaženo jednak hnojením nebo pořízením biohumusu (například vysazením dešťovek, které se na tvorbě humusu aktivně podílejí). Pokud si nejste jisti kvalitou zeminy je lepší nejprve sterilizovat (buď propařením nebo zahřátím na teplotu okolo 65°C po dobu několika hodin). Podstatným faktorem je též kyselost. Pro pěstitele cannabis je nejlepší půda s Ph faktorem okolo 7 - čili neutrální. Pokud je půda překyselená lze Ph zvýšit pomocí mletého vápence nebo drcených skořápek.

 

konopi.jpg

KLÍČENÍ

Pokud se rozhodnete  nechat semínka před vlastním zasazením vzklíčit pak používejte vlhké papírové ubrousky (použitelná je též vata) a semínka mezi ně vložte. Během klíčení, které trvá v rozmezí od tří dnů do dvou týdnů je bezpodmínečně nutné udržovat stálou vlhkost. Ideální je tmavé místo a teplota kolem 32°C. Pokud chcete klíčení urychlit, je možné předem namočit semínka na 24 hodin do vlažné vody. Při přemisťování vzklíčených rostlinek je třeba dát pozor, aby se nepoškodily kořínky - proto je lepší přesazovat ihned, co se objeví hlavní klíček.

 

NÁDOBA K PĚSTOVÁNÍ

Po vyklíčení semínek se přesazují do menších nádob (př. kelímek od jogurtu), kde se nechají zakořenit. Ze zakořeněných sazenic se vyberou ty nejlépe prosperující a ty se po jedné opatrně přemístí do květináče optimální velikosti (nádoba o průměru 30 cm a objemu kolem 11 litrů).

 

OSVĚTLENÍ

Při pěstování uvnitř je téměř vždy nutné umělé osvětlení. Pro pěstování cannabis jsou nejvhodnějším světelným zdrojem fluorescenční nebo ještě lépe halogenové zářivky. Nedoporučuje se použití klasických žárovek - složení jejich světla způsobuje nadměrný růst stonku na úkor listů a květů. Důležitým faktorem je umístění zdroje - nejlepší je údajně zářič 4-6 cm nad vrcholkem rostliny. Je nutné dbát na to, aby v důsledku vyzařovaného tepla nedošlo k uvadání horních listů. Dostatečný výkon zářiče pro několik rostlin by měl být zdroj o příkonu okolo 1 kW.

 pestovani-konopi-2.jpg

Řízení růstu ovlivňováním fotoperiody

V přirozeném prostředí rostlina svůj vývoj řídí podle délky dne a noci. Když se začne zkracovat doba osvětlení, identifikuje to cannabis jako blížící se zimní období a urychlí svůj vývoj ke květu a zrání. Tohoto poznatku lze využít i při pěstování uvnitř. Pokud například pěstitel preferuje způsob průběžné sklizně, nemá zájem na tom, aby rostlina brzy vykvetla, a proto udržuje dlouhou fotoperiodu. Takto lze pěstovat třeba celý rok - když se potom rozhodnete nechat cannabis vykvést, stačí zkrátit dobu osvětlení.

Zde uvádím orientační (můžou se u různých druhů lišit) doby vývoje v závislosti na délce fotoperiody:

  • 12 hodin 2,5 měsíců
  • 16 hodin 3,5 měsíců
  • 18 hodin 4,5 - 5 měsíců

 

HNOJENÍ

Konopí prospívá nejlépe, je-li hnojeno substrátem o poměrné složení dusíku : fosforu : draslíku - 23:19:17. Nezbytné je také zajistit dostatečné množství stopových prvků (pokud již nejsou v zemině zastoupeny) a to: sodík, bór, zinek, křemík, vápník, kobalt, železo, chlór, molybden, hořčík, hliník a mangan. Mimo to ještě vitamíny B1, B2. Při aplikaci hnojiva se stačí řídit návodem na obalu - v žádném případě cannabis nepřehnojujte !

 

PRŮVODCE PĚSTOVÁNÍM KONOPÍ

 

pestovani-konopi-0.jpg